Белград – градът, който никога не спи
Един от най-старите градове в Европа и единственият, построен върху мястото, където се сливат две реки – река Сава и река Дунав, Белград е известен като „градът, който никога не спи“, символ на богат и разнообразен нощен живот. Плаващите клубове по реките са се превърнали в синоними на страхотни партита и невероятно забавление, а „Скадарлия“ – бохемската улица е място, където може да се чуе музика и пеене до зори.
Мястото, където днес е Белград, е обитавано от древни времена. Един от кварталите на града, Винча, е домът на едноименната праисторическа култура.
Днес в тази част на града може да се намери археологически обект, интересен за всички, които се интересуват от древна история. След този период много племена и народи са живели в района – келтите наричат своето селище „Синдидун“, но славяните го наричат „Белият град“.
Ако посетите някои от многото исторически музеи в Белград, ще получите доста добра картина на всичко, което се е случило тук през вековете. После може да сте в състояние да разберете по-добре начина на живот на местното население, техните обичаи и манталитет.
Белград има своето очарование през всеки сезон от годината, но е най-красив през пролетта – температурата е около 20 градуса по Целзий, всичко е просто процъфтяващо и предлага перфектна обстановка за дълги разходки и разглеждане на забележителности. Ако изберете да посетите града през есента, не пропускайте традиционния панаир на книгата в Белград, който се провежда всяка година в края на октомври.
Забележителности, които трябва да се посетят са: Калемегдан – крепост в Белград, в миналото важна от военна гледна точка; Площадът на републиката; Националната асамблея на Сърбия; храм „Свети Сава“ – най-големият източноправославен храм в цяла Сърбия; Катедралата на Белград с пищната декорация в типичен сръбски неокласически стил; църквата „Свети Марко“; Ада Циганлия – остров в река Сава с богато разнообразие от музеи, кафенета, ресторанти и културни забележителности; Музеят на Никола Тесла, Етнографският музей, Историческият музей на Сърбия; Военният музей.
Не бива да се подминават и Авалската телевизионна кула, построена през 1965 година, но разрушена по време на бомбардировките на НАТО в Сърбия през 1999 година. През 2010 година телевизионната кула била издигната наново и днес това е най-високата телекомуникационна кула на Балканския полуостров. Повторното изграждане на кулата било финансирано изцяло с граждански дарения.
Интересна дестинация е и „Къщата на цветята“или Мавзолеят на Тито. Йосип Броз Тито е оглавявал югославското партизанско движение по време на Втората световна война, а по-късно е бил и президент на Югославия. Той умира на 4 май 1980 година и е погребан в Къщата на цветята, която именно впоследствие става известна като „Мавзолея на Тито“. За известно време гробът му е бил обграден от цветя, но днес цветята са заменени с бели колони. Всъщност „Къщата на цветята“ е построена през 1975 година като зимна градина за Тито. Независимо дали поради носталгия или просто поради любопитство, този паметник привлича голям брой посетители и от региона, и от света.
Напоследък столицата на Сърбия се превръща във все по-популярна дестинация и сред меломаните, тъй като в града се провеждат повече от 100 музикални фестивала годишно.