Будапеща – великолепието на река Дунав
Столицата на Унгария е географски разположена по протежението на река Дунав, в сърцето на Карпатския басейн. В исторически план това играе решаваща роля за развитието на града. Горещите извори, бликащи през варовиковите планини, от които извира вода от 35-76 градуса по Целзий са основната причина за разцвета на културата на минералните извори в Римската епоха, а днес превръщат Будапеща в един от най-популярните СПА центрове на Европа. Цифрите са впечатляващи – над 15 милиона галона вода дневно извира от 118-те извора и сондажи в Будапеща, а градът на минералните извори предлага удивително разнообразие от бани – от бляскавите Gellert Baths до огромния нео-барок Szechenyi Spa от 1913 г. до СПА център Rudas, драматичен турски басейн от 16-и век с оригинална османска архитектура.
В наше време Будапеща е много приятно място, където местните хора и посетителите могат да намерят разнообразие от развлекателни дейности и забавления. Разхождайки се из града, посетителите са привлечени от множество кафетерии и ресторанти с тераси, като престоят там е особено приятен и заради нарастващия брой пешеходни зони.
Парковете и зелените площи са най-популярните места за отдих. От общата площ на Будапеща 13,4% са гори, а 2,3% – паркове.
Унгарската кухня е много повече от гулаш и тя си остава призната като една от най-сложните като стил на готвене в Европа. Унгарците може и да преувеличават малко, когато казват, че има три основни кухни: френска, китайска и тяхната собствена, но репутацията на Будапеща като кулинарна столица до голяма степен продължава да държи ниво още от края на 19-и и първата половина на 20-и век, като до голяма степен това се дължи и на отличните унгарски вина – червените вина на Егер, блестящите бели на Соло и сладкия Токай.
Списъкът на забележителностите на Будапеща, както може да се очаква, не е никак кратък. Задължителни за посещение са: Замъкът Буда, който от 1987 година е в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО; Унгарският парламент; Главната синагога, която е най-голямата в Европа и петата по големина в света; островът-парк Маргарет, който се намира по средата на река Дунав в централната част на Будапеща; Цитаделата, построена върху най-високия от хълмовете на Буда – Гелерт с неповторимата гледка; Площадът на героите, от двете страни на който се намират Музея на изящните изкуства и Изложбената зала; Рибарският бастион, също предлагащ гледка от високо към голяма част от Пеща и мостовете над река Дунав; катедралата Матиас; верижният мост Сечени – най-красивият от всички, свързващи Буда и Пеща; хълмовете на Буда; Зоологическата и ботаническата градина, Музеят на изящните изкуства, Унгарският национален музей, Музеят на приложните изкуства; базиликата „Свети Стефан“.